ecuador > serie A

Barcelona SC – Dep. Quito

Because of the grief that the yellow (Barcelona) had on Wednesday in Venezuela, against Deportivo Tachira (0-0), the Copa Sudamericana, the Barça trainer will make changes in its lineup. Also, Costas said that if his team falls somewhere commitment “will not be due to fatigue” but “because the opponent played better than us.”…

  

LDU Quito – Independiente J. T.

Dep. Cuenca – Olmedo

Tecnico U. – Manta

– altitude (2520 – 14)

LDU Loja – Macara

Loja League trained yesterday in the federal arena Swan Queen, where they will face this afternoon before Macara from 18:00. Paul Velez league coach (L) take place three to four variants, therefore, may not play Gómez, Renato, Feraud y Uchuari, who will play the Copa Sudamericana on Thursday 2 August in Venezuela. Jose Alvarado replaced in goal by Luis Fernandez expelled. Macara The novelty is the absence of Israel Chango for a nuisance.

COPA SUDAMERICANA

Assumption (Reuters) – The South American Football Confederation (CONMEBOL) conducted the draw for the eleventh edition of the Copa Sudamericana , which will involve 47 teams from 27 July 
to 12 December.

The draw took place at the Convention Center CONMEBOL in Luque, suburb of Asuncion, where the organizers explained to a small change in the format of the competition and this year adds a quota for eight more countries.

Thus, Bolivia, Colombia, Ecuador, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela and Chile, the latter featuring the defending champion of the tournament, the University of Chile, will have four representatives.

Brazil and Argentina are held with eight and six representatives, respectively.

The event also provided an opportunity to honor the likes of Jorge Burruchaga (Argentina), Ramiro Blacut (Bolivia), Pepe (Brasil), Leonel Sánchez (Chile), Marcos Coll (Colombia), Agustín Delgado (Ecuador), Saturnino Arrúa (Paraguay), Roberto palacios (Perú), Antonio Alzamendi (Uruguay) y Lino Alonso (Venezuela).

One day before the draw took place the meeting of the Executive Committee of CONMEBOL, which was chaired by the president of this organization, Nicolas Leoz.

G1: Danubio Vs. Olimpia

G2: Chile 4 Vs. Nacional (URU)

G3: Blooming Vs. Universidad Católica

G4: Guaraní Vs. Oriente Petrolero

G5: Liverpool Vs. Universitario

G6: Aurora Vs. Cerro Largo

G7: Tacuary Vs. Cobreloa

G8: Chile 3 Vs. Cerro Porteño

 

G9: Inti Gas Vs. Millonarios

G10: Ecuador 4 Vs. San Martín (PER)

G11: La Equidad Vs. Ecuador 1

G12: Dep. Táchira Vs. Mineros

G13: Dep. Tolima Vs. Dep. Lara

G14: Dep. Quito Vs. León de Huánuco

G15: Unión Comercio Vs. Envigado

G16: Monagas Vs. Ecuador 2

 


Segunda fase:

Ganador 3 Vs. Ganador 13 (011)

Ganador 2 Vs. Ganador 16 (015)

Ganador 1 Vs. Ganador 10 (07)

Ganador 6 Vs. Ganador 14 (013)

Ganador 4 Vs. Ganador 9 (01)

Ganador 5 Vs. Ganador 15 (03)

Ganador 7 Vs. Ganador 12 (09)

Ganador 8 Vs. Ganador 11 (05)

 

Bahía Vs. San Pablo (02)

Atl. Goianiense Vs. Figueirenses (06)

Gremio Vs. Coritiba (08)

Botafogo Vs. Palmeiras (016)

Independiente Vs. Argentina 6 (014)

Colón Vs. Racing (012)

Tigre Vs. Argentinos (04)

Universidad de Chile Vs. (010)